Subscribe to newsletter

Ürünlerin son kullanma tarihleri satın alımdan itibaren en az 1.5 yıldır.

Anasayfa  /  İptal/İade/Değişim Şartları

Sipariş iptali, iade ve değişimler
Siparişimden/Üründen vazgeçmek istiyorum, nasıl iptal edebilirim?
Sipariş ettiğiniz ürünü elinize geçmeden iptal etmek istiyorsanız belirtilen iletişim numaraları ile iletişime geçerek ürün sipariş iptali gerçekleştirebilirsiniz.
Siparişiniz elinize ulaşmış ve iptal etmek istiyorsanız:
Anlaşmalı kargolarla tekrar ürünü Kavaklı Mahallesi Kavaklı Caddesi No:132-B Silivri/İstanbul adresine gönderiniz. Promosyonlu ürünler alındığında ürünle birlikte mutlaka promosyonuda gönderilmelidir, aksi taktirde iptal işleminiz yapılmayacaktır.
Siparişiniz elinize ulaştı ve kısmi iade yapmak istiyorsanız:
İade edeceğiniz ürünü anlaşmalı kargo firmalarıyla Dereağzı Mh Ziya Gökalp Cd. Sinem Sokak Deniztepe Evleri 2DE1 No:122 Gürpınar Beylikdüzü İstanbul adresine gönderiniz. İade bilgisini mutlaka belirtilen iletişim numaraları ile iletişime geçiniz.Kısmi iadelerde kargo ücreti iade edilmeyeceği unutulmamalıdır.
İptal ettiğim siparişin ücretini nasıl alırım?
İade işlemi tamamlandıktan sonra eğer kredi kartı ile ödeme yapmışsanız iadeniz 2 (iki) iş günü içerisinde bankanıza bildirilir. Kredi kartı iadelerinde iadeler bankanız kurallarına göre iade edilir. Eğer taksitli alışveriş yaptıysanız bankanız bu işlemi her ay taksitler oranında yapabilir.
Diğer ödeme kanallarını kullanmış iseniz İptal işleminden 2 (iki) iş günü sonrasında hesabınıza iade edilir.
Ürünü Nasıl Değiştiririm?
Ürününüzü sebep belirtmeksizin yedi gün içerisinde herhangi bir kargo ücreti ödemeden değiştirebilirsiniz. Gönderimler mutlaka anlaşmalı kargo firmaları ile yapılmalıdır. Aksi durumda ‘’petfoodmarketim.com’’ kargo ücretini ödemez.

Değişim yapmak istediğiniz ürün ve değişimini yapmak istediğiniz ürünü belirtilen iletişim numarası ile bize bildiriniz. Değişim için Kavaklı Mahallesi Kavaklı Caddesi No:132-B Silivri/İstanbul adresini kullanınız.
Ürün Arızalı Çıktı Ne Yapmalıyım?
Aldığınız ürün arızalı çıkması durumunda belirtilen iletişim numaralarından bizimle iletişime geçiniz. Bazı markalar arıza prosüdürü için direk teknik servislerine gönderimi kabul etmektedirler. Müşteri temsilcimiz size yol gösterecektir.